Kreatiny – nejčastěji kladené otázky | Nutrend Supplements

THE POWER OF NUTRITION

Vyberte si Váš směr, nebo pokračujte dále...

E-SHOP
EN

DE CZ CN

Menu
Váš košík: 0,00 0

Kreatiny – nejčastěji kladené otázky

Datum: 27.2.2014

Kdy se v tréninku rozhodnout pro použití kreatinových produktů? Který z kreatinu zvolit pro začátek a jak pak postupovat? A kdy je vhodné kreatiny brát? Na tyto a podobné otázky týkající se kreatinů vám odpovídá specialista na kulturistiku a silové sporty Ing. Jan Smejkal.

KREATINOVÉ PRODUKTY

 1. Kdy mám začít při trénincích používat kreatiny?

  Odpověděl bych jednoduše a krátce – co nejpozději. A to platí pro jakékoli suplementy vyjma sacharido-proteinových koncentrátů. Pokud dosahujeme pokroků bez použití jakýchkoliv suplementů, tak tím lépe. Protože tak máme stále v rezervě možnosti, jak svoji výkonnost zlepšit. A to by měla být základní strategie použití suplementů!

  Je nesmysl, když začátečník začne okamžitě používat celou řadu suplementů, aniž by vyčerpal svůj přirozený růstový potenciál, který je pochopitelně v prvních měsících tréninku maximální a k jeho podpoře nepotřebuje žádné další přípravky kromě zmíněných proteinových a sacharidových produktů. Co se týče konkrétně kreatinu, tak bych první kůru nezařazoval dříve, než po půl roce soustavného a intenzivního tréninku. A to ovšem za předpokladu kvalitního stravovacího programu. Kreatinem první volby by měl být v každém případě kreatin monohydrát (CREATINE MONOHYDRATE).

 2. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými kreatinovými produkty, který kdy zvolit?

  V zásadě jsou na trhu tři základní druhy kreatinu jako suplementu. Kreatin monohydrát (CREATINE MONOHYDRATE), který je nejstarší formou kreatinu, k jeho působení je třeba kombinace s jednoduchými sacharidy (glukóza), např. MASS GAIN a po smíchání okamžitá konzumace. Je to z toho důvodu, že do svalové buňky se dostává pomocí inzulinu, který je zase provokován zvýšením hladiny krevního cukru.

  Druhou formou je kreatin ethyl ester (CREATINE ETHYL ESTER), což je v podstatě esterifikovaná forma kreatin monohydrátu (určitá chemická úprava, jinak je podstata stejná). Oproti monohydrátu stačí zhruba poloviční dávkování.

  Principielně odlišnější je KRE-ALKALYN (KRE-ALKALYN 1500), který oproti klasickému monohydrátu má zásaditý charakter, což umožňuje prakticky 100% využití (nevytváří se odpadový produkt kreatinin) a pro jeho působení není potřeba současné použití jednoduchých cukrů. I dávka je podstatně nižší. Tato forma má tedy zjevnou přednost při použití v nízkoenergetických dietách při výrazném omezení příjmu sacharidů.

Pár slov závěrem
Ať již zvolíte jakýkoli kreatin, tak konečný výsledek jejich aplikace by měl být stejný – zvýšení hladiny kreatin monohydrátu jakožto bezprostředního energetického zdroje ve svalové buňce a tím zlepšení kvality a intenzity tréninku. Jako kreatin pro první použití bych vždy volil ten nejprověřenější – tedy kreatin monnohydrát (CREATINE MONOHYDRATE). Jinak je to opravdu spíše otázka osobních zkušeností, co komu více vyhovuje.

Diskuse

NUTREND D. S., a.s. www.nutrend.cz, Chválkovice 604, 779 00 Olomouc, Czech Republic
GPS Loc:49°36'29.3"N 17°17'46.99"E, tel: +420 583 842 591, fax: +420 583 842 590, email: export@nutrend.eu

NUTREND D. S. is a producer of food supplements and foodstuffs intended for particular nutritional uses.

Copyright © 2006-2017 NUTREND D. S., a.s. All Rights Reserved. www.nutrend.cztoplist